درباره ما

علی اصغر سروری متولد ۱۳۵۰ تهران از سال ۱۳۹۰ با تاسیس هنرکده شروع به فعالیت نموده و با توجه به شاگردی استاد گرانقدر مهدی طوسی در منبت و استاد ارژنگ مهاجهان در گره چینی، امیدوارم بتوانم با ارائه خدمات خود خدمتی به هنر این سرزمین به انجام برسانم.
اهم خدمات هنرکده در خصوص منبت ظریف می باشد که با ساخت تابلوهای مشبک و منبت کاری، ساخت تابلوهای منبت قرآنی، ساخت تابلوهای خط و گل و مرغ، ساخت رحل قرآنی و جعبه جواهرات، ساخت عصاهای ظریف و منبت کاری، ساخت سفارشی و فروش مغارهای ریز منبت و فروش لوازم و چوب های معرق و منبت می باشد.

 

 

 

چرا منبت کاری

اگر بخواهیم در کلمه ویژگی‌های یک منبت خوب را معرفی کنیم، باید گفت یک اثر منبت کاری زیبا و عالی، یک اثر بدون نقص و ایراد است. این بدون ایراد بودن جنبه‌های زیادی دارد. صاف و یکدست بودن سطح چوب، انتخاب یک طرح اولیه بسیار زیبا، اجرای دقیق و بدون نقص طرح اولیه روی سطوح چوبی، اندازه‌های دقیق و یکسان طرح‌ها، رنگ‌های انتخابی مناسب و مواردی از این دست می‌تواند جز مهم‌ترین مشخصات یک منبت خوب باشد. نوع چوب مورد استفاده برای منبت کاری نیز می‌تواند تعیین کننده یک اثر منبت بسیار عالی باشد. هر چه چوب انتخابی کیفیت و دوام بالاتری داشته باشد و بافت آن متراکم و یکدست‌تر باشد، اثر نهایی قطعا با کیفیت تر و نفیس‌تر خواهد بود. به همین دلیل باید در انتخاب چوب و طرح دقت بسیار بالایی به خرج داد.

در اجرای طرح‌های منبت کاری مختلف به یک سری ابزار و وسایل نیاز است که مجموع آن‌ها را با نام ابزار منبت کاری می‌شناسند. انتخاب ابزارهای مورد استفاده به طرح و سبک منبت کاری بستگی دارد. یکی از اصلی‌ترین ابزارهای مورد استفاده برای کنده کاری روی چوب، مغار منبت کاری نام دارد.

پیش از این در خصوص چوب‌هایی که می‌توان از آن برای منبت کاری استفاده کرد، صحبت کردیم. چوب گردو یکی از بهترین گزینه‌ها برای اجرای طرح‌های منبت کاری است. اما در کل تنها روی سطوح چوبی می‌توان منبت کاری را انجام داد که بافت آن‌ها یکدست، متراکم و در عین حال نرم باشد. البته این نرم بودن نباید دوام چوب را برای کنده کاری و استفاده از وسایل منبت کاری کم کند. رنگ چوب نیز باید برای اجرای طرح‌های مختلف منبت کاری و سبک‌های متفاوت آن مناسب باشد. روی چوبی می‌توان منبت کاری را انجام داد که سطح آن در برابر سایش و کنده شدن و فشار مغار و چکش مقاوم باشد.

منبت کاری و معرق کاری هر دو از هنرهای اصیل ایرانی هستند و در هر دوی این هنرها است چوب استفاده می شود. با این حال تفاوت منبت کاری با معرق کاری برای بسیاری از هنرجویان و علاقه مندان به هنرهای چوبی جای سوال دارد. از آن جایی که هر دوی این هنرها با چوب و تراش و کنده کاری چوب سروکار دارد، این سوال برای اکثر هنرجویان پیش می آید که معرق و منبت کاری چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟